Dnia 24 października 2024 r. mieliśmy zaszczyt gościć w murach LO nr IX szczególnego Gościa - Przyjaciela naszej szkoły, Absolwenta, z którego jesteśmy dumni, znawcę kultury antycznej, pisarza samych udanych powieści - pana doktora Marka Krajewskiego.

Nasz Absolwent spotkał się z uczniami klas 1K i 2K (profil klasyczny) oraz 3B i 4H.

Pisarz, zapytany o wpływ szkoły średniej na niego samego, podkreślił, że mimo niesprzyjających czasów PRL-u czuło się w latach osiemdziesiątych XX wieku atmosferę wolności w IX LO. Sprzyjał temu dyrektor Ryszard Gąsiorowski, a nauczycielem historii młodego adepta pióra była wówczas pani dyrektor Izabela Koziej.

Dlaczego klasyk? Jak sam przyznaje Marek Krajewski, zainteresowanie łaciną zrodziło się pod wpływem prezentu - Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych, a potem  dokonał odkrycia na miarę Kolumba - dźwięk łacińskiej frazy jest doskonały!

O czym marzył licealista, miłośnik słowa, zapalony czytelnik i pasjonat języków klasycznych? Marzył o stworzeniu dzieła wielkiego! Ale zanim takie wielkie powieści powstaną, minie sporo lat nauki, a z triady zainteresowań wyłoni się pasja życia - filologia klasyczna (z powodu zawirowań politycznych nie matematyka, nie filozofia).

Dziś, gdy Marek Krajewski miałby określić znaczenie filozofii w swoim życiu, to mówi, że jako człowiek dojrzały czerpie i opiera się pewnie o filary stoicyzmu. Stoicyzm uczy bowiem, jak reagować na świat i ludzi. Pozwala spokojnie patrzyć w przyszłość. Stanowi wreszcie pewną myśl etyczną, według której człowiek może podążać przez labirynty współczesnego świata.

Siłę oddziaływania Wielkiego Umysłu na współczesnego licealistę mogliśmy dziś zmierzyć zainteresowaniem, jakim cieszył się Marek Krajewski w murach swojej Alma Mater. Pisarz pokusił się nawet o zdradzenie przepisu na udane dzieło literackie.

Dziękujemy wszyscy za to wspaniałe spotkanie!