Tegoroczna wymiana międzyszkolna z gimnazjum w Bünde w Niemczech, a naszym liceum rozpoczęła się od wizyty grupy niemieckiej we Wrocławiu.

W tygodniowym programie w marcu wzięło udział 19 uczniów i uczennic z klas 1D, 2A, 2C, 3A, 3D, 3F i 3J oraz 19 kolegów i koleżanek ze szkoły w Niemczech.

 

Tydzień spotkań i aktywności rozpoczął się od przywitania grupy w szkolnej auli przez p. Dyrektor LO nr IX, p. Izabelę Koziej.

Następnie zwiedzaliśmy Wrocław począwszy od Bastionu Sakwowego, przez liczne ważne miejsca w centrum miasta.

W kolejnych dniach poznawaliśmy historię miasta w Centrum Historii Zajezdnia i zwiedzając wystawę „Wrocław/ Breslau 1945-2016”, która wywarła duże wrażenie na wszystkich uczestnikach naszego projektu.

Refleksję wśród młodzieży wzbudziło kolejne miejsce w mieście, dokumentujące jego historię: Cmentarz Żydowski, miejsce pochówku wielu ważnych i znanych osób m.in. świata nauki, religii, polityki

W czasie poznawania ciekawych miejsc we Wrocławiu odwiedziliśmy również Muzeum Panoramy Racławickiej i Centrum wiedzy o wodzie „Hydropolis”.

W środku tygodnia odbyła sięjednodniowa wycieczka do zamku Książ i do Krzyżowej. Spacerem przez park dotarliśmy do zamku, tam poznawaliśmy historię tego pięknego, odnowionego zabytku oraz zamieszkującego zamek ostatniego rodu von Hochberg.

Pobyt w zabytkowych stajniach Stada Ogierów Ślaskich dał możliwość zobaczenia zarówno utytułowanych w zawodach w powożeniu ogierów, jak i klaczy oraz ich potomstwa. Obserwowaliśmy też codzienną pracę ludzi w stajniach i na treningu.

Wycieczkęzakończyliśmy pobytem w Krzyżowej w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży poznając historię, misję i działalność Fundacji „Krzyżowa” dla porozumienia europejskiego.

W czasie naszego programu młodzież z Gimnazjum w Bünde poznała szkołę: historię

LO nr IX im. J. Słowackiego, jej obecną strukturę i działalność.

Uczniowie brali udział w lekcjach matematyki, j. angielskiego, informatyki i j. polskiego.

Oglądali międzyszkolny turniej piłki ręcznej oraz coroczny pokaz talentów uczniów i uczennic naszej szkoły „Mam talent”.

Odbył się również mecz siatkówki obydwu grup.

 

Program we Wrocławiu został zrealizowany dzięki pełnemu wsparciu finansowemu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.

 

W dniu 25 marca w siedzibie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego odbyło się uroczyste zakończenie projektu KOMPAS WARTOŚCI, którego hasłem w tej edycji była ODWAGA. Projekt realizowany był wspólnie z Liceum nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu oraz Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Z naszego liceum wzięły w nim udział dziewczyny z klasy 3g :Klaudia Bilińska, Agata Wójcik i Daria Słoniowska, które stworzyły bardzo ciekawą, historyczną, grę miejską dla seniorów, którą z powodzeniem można przeprowadzić w przestrzeni miejskiej. Pomimo, iż nie udało się zająć jednego z czterech miejsc, których uczestnicy w nagrodę pojadą na dwudniową wycieczkę do Gdańska, to dziewczyny uzyskały gratulacje i odebrały nagrodę dla drużyny. Należy również dodać, iż dziewczyny napracowały się solidnie tworząc scenariusz gry, aż na 31 stron!


Wielkie brawa!
Opiekunka grupy: Anita Musialska

Ostatnie spotkanie z cyklu „Spotkanie z absolwentem” odbyło się 18 grudnia 2024 r. Uczniowie klas 2G, 2J, 3E i 3F gościły pana Jana Łozińskiego, to jego druga wizyta w LO IX. Tym razem opowieść dotyczyła dawnych nauczycieli uczących w naszej szkole, tych którzy uczyli pana Jana. Matematyk pan Klemens Słota, na którego lekcjach każdy uczeń mógł być pytany wielokrotnie. Nauczycielka języka rosyjskiego Zofia Śleszyńska u której każdy znał nie tylko język rosyjski, ale także wiedział kto ważny urodził się na terenie ZSRR. Wiecie kto to był Gagarin? - pada pytanie z ust pana Jana. Na sali cisza, na lekcjach języka rosyjskiego z panią profesor było to nie do pomyślenia. Pan Konstanty Stankiewicz, pan Czesław Szczyglewski  i wielu innych.  Dowiedzieliśmy się także jaka jest różnica między: adwokatem, sędzią i prokuratorem a także jaka jest rola radcy prawnego. Pan Jan Łoziński zawodowo był radcą prawnym i jak sam mówi: pomagał w zrozumieniu i ułatwiał poruszanie się po meandrach przepisów prawnych.

Dziękujemy za spotkanie!

 

Grupa teatralna DivadLO IX zaprezentowała kolejny spektakl w języku czeskim. Tym razem przedstawiliśmy sylwetkę wybitnego czeskiego pedagoga i teologa - Jana Amosa Komenskiego, zwanego przez swoich rodaków nauczycielem narodów. W pierwszej części widzowie mieli okazję zapoznać się z teatralną interpretacją życia Komenskiego w trybach historii. Pojawiły się między innymi takie wydarzenia, jak: trzecia praska defenestracja, wojna trzydziestoletnia, czy potop szwedzki. Druga część spektaklu to nasza uwspółcześniona wersja jednego z dzieł Komenskiego: "Labyrint světa a ráj srdce". Opowiada ona o poszukiwaniu przez młodego człowieka sensu życia i pułapkach, jakie na niego czekają. W naszej interpretacji, jak sam tytuł wskazuje, były to pułapki wirtualne. Ogromnie gratuluję i dziękuję wszystkim uczniom z klas 4F, 3F i 2F, którzy przyczynili się do powstania tego spektaklu!