- Szczegóły
- Anita Musialska
- Odsłony: 118
W dniach 9-10 kwietnia na Stadionie Olimpijskim odbył się II Kongres Młodzieży Wrocławia, którego częścią po raz kolejny byli Uczennice i Uczniowie z naszego Liceum.
II Kongres Młodzieży Wrocławia został w całości zaplanowany i przygotowany przez młodzież z wrocławskich szkół ponadpodstawowych pracujących w ramach Akademii Młodych Liderów - Liceum Ogólnokształcące nr I, Liceum Ogólnokształcące nr IV, Liceum Ogólnokształcące nr V, Liceum Ogólnokształcące nr VI, Liceum Ogólnokształcące nr IX, Liceum Ogólnokształcące nr XV, Liceum Ogólnokształcące nr XVI (ZS nr 8), Autorskie Liceum Navigo i Technikum nr 1.
W ramach tego wydarzenia nasi Uczniowie, spotkali się ze swoimi rówieśnikami, by rozmawiać o aktywnym obywatelstwie młodych, ale również był to czas na zaprezentowania swoich pomysłów, działań i poglądów. Ponadto w drugim dniu Kongresu, młodzież wzięła udział w konsultacjach społecznych na temat Strategii Wrocław 2050, które poprowadziło dla nas Biuro Strategii Miasta. Ważnym gościem na II Kongresie Młodzieży Wrocławia był prezydent Wrocławia pan Jacek Sutryk.
II Kongres Młodzieży Wrocławia współorganizowali: Maja D., Emilia O., Julia K., Michał K., Szymon Cz. (klasa 2i) oraz Hanna Sz. (klasa 3g). Wymienione Uczennice i Uczniowie przygotowywali się do tego wydarzenia przez cały rok szkolny, uczestnicząc w spotkaniach w ramach Akademii Młodych Liderów.
W wydarzeniu brali udział także: Andrzej P. (3g), Julia B. i Karolina P. (3i) oraz Hania M., Zuzanna F., Karolina W., Igor K. i Ignacy K. (2i).
- Szczegóły
- Zespół j. niemieckiego
- Odsłony: 249
Tegoroczna wymiana międzyszkolna z gimnazjum w Bünde w Niemczech, a naszym liceum rozpoczęła się od wizyty grupy niemieckiej we Wrocławiu.
W tygodniowym programie w marcu wzięło udział 19 uczniów i uczennic z klas 1D, 2A, 2C, 3A, 3D, 3F i 3J oraz 19 kolegów i koleżanek ze szkoły w Niemczech.
Tydzień spotkań i aktywności rozpoczął się od przywitania grupy w szkolnej auli przez p. Dyrektor LO nr IX, p. Izabelę Koziej.
Następnie zwiedzaliśmy Wrocław począwszy od Bastionu Sakwowego, przez liczne ważne miejsca w centrum miasta.
W kolejnych dniach poznawaliśmy historię miasta w Centrum Historii Zajezdnia i zwiedzając wystawę „Wrocław/ Breslau 1945-2016”, która wywarła duże wrażenie na wszystkich uczestnikach naszego projektu.
Refleksję wśród młodzieży wzbudziło kolejne miejsce w mieście, dokumentujące jego historię: Cmentarz Żydowski, miejsce pochówku wielu ważnych i znanych osób m.in. świata nauki, religii, polityki
W czasie poznawania ciekawych miejsc we Wrocławiu odwiedziliśmy również Muzeum Panoramy Racławickiej i Centrum wiedzy o wodzie „Hydropolis”.
W środku tygodnia odbyła sięjednodniowa wycieczka do zamku Książ i do Krzyżowej. Spacerem przez park dotarliśmy do zamku, tam poznawaliśmy historię tego pięknego, odnowionego zabytku oraz zamieszkującego zamek ostatniego rodu von Hochberg.
Pobyt w zabytkowych stajniach Stada Ogierów Ślaskich dał możliwość zobaczenia zarówno utytułowanych w zawodach w powożeniu ogierów, jak i klaczy oraz ich potomstwa. Obserwowaliśmy też codzienną pracę ludzi w stajniach i na treningu.
Wycieczkęzakończyliśmy pobytem w Krzyżowej w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży poznając historię, misję i działalność Fundacji „Krzyżowa” dla porozumienia europejskiego.
W czasie naszego programu młodzież z Gimnazjum w Bünde poznała szkołę: historię
LO nr IX im. J. Słowackiego, jej obecną strukturę i działalność.
Uczniowie brali udział w lekcjach matematyki, j. angielskiego, informatyki i j. polskiego.
Oglądali międzyszkolny turniej piłki ręcznej oraz coroczny pokaz talentów uczniów i uczennic naszej szkoły „Mam talent”.
Odbył się również mecz siatkówki obydwu grup.
Program we Wrocławiu został zrealizowany dzięki pełnemu wsparciu finansowemu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
- Szczegóły
- Anita Musialska
- Odsłony: 163
W dniu 25 marca w siedzibie Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego odbyło się uroczyste zakończenie projektu KOMPAS WARTOŚCI, którego hasłem w tej edycji była ODWAGA. Projekt realizowany był wspólnie z Liceum nr IV im. Stefana Żeromskiego we Wrocławiu oraz Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
Z naszego liceum wzięły w nim udział dziewczyny z klasy 3g :Klaudia Bilińska, Agata Wójcik i Daria Słoniowska, które stworzyły bardzo ciekawą, historyczną, grę miejską dla seniorów, którą z powodzeniem można przeprowadzić w przestrzeni miejskiej. Pomimo, iż nie udało się zająć jednego z czterech miejsc, których uczestnicy w nagrodę pojadą na dwudniową wycieczkę do Gdańska, to dziewczyny uzyskały gratulacje i odebrały nagrodę dla drużyny. Należy również dodać, iż dziewczyny napracowały się solidnie tworząc scenariusz gry, aż na 31 stron!
Wielkie brawa!
Opiekunka grupy: Anita Musialska
- Szczegóły
- Agnieszka Antas-Kucypera
- Odsłony: 117
Ostatnie spotkanie z cyklu „Spotkanie z absolwentem” odbyło się 18 grudnia 2024 r. Uczniowie klas 2G, 2J, 3E i 3F gościły pana Jana Łozińskiego, to jego druga wizyta w LO IX. Tym razem opowieść dotyczyła dawnych nauczycieli uczących w naszej szkole, tych którzy uczyli pana Jana. Matematyk pan Klemens Słota, na którego lekcjach każdy uczeń mógł być pytany wielokrotnie. Nauczycielka języka rosyjskiego Zofia Śleszyńska u której każdy znał nie tylko język rosyjski, ale także wiedział kto ważny urodził się na terenie ZSRR. Wiecie kto to był Gagarin? - pada pytanie z ust pana Jana. Na sali cisza, na lekcjach języka rosyjskiego z panią profesor było to nie do pomyślenia. Pan Konstanty Stankiewicz, pan Czesław Szczyglewski i wielu innych. Dowiedzieliśmy się także jaka jest różnica między: adwokatem, sędzią i prokuratorem a także jaka jest rola radcy prawnego. Pan Jan Łoziński zawodowo był radcą prawnym i jak sam mówi: pomagał w zrozumieniu i ułatwiał poruszanie się po meandrach przepisów prawnych.
Dziękujemy za spotkanie!