W piątek, 11 października, gościem naszego Liceum był p. Paweł Skrzywanek, który spotkał się z uczniami w ramach cyklu „Spotkania z Absolwentem”.

P. Skrzywanek ukończył szkołę w połowie lat osiemdziesiątych i wybrał studia na wydziale historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Współtworzył samorząd studencki, był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów, włączając się w działania opozycji antykomunistycznej: publikował w podziemnej prasie, był autorem audycji radiowych.  Zapisał się też na kartach historii Solidarności Polsko – Czechosłowackiej, która działała aktywnie na pograniczu obu krajów.  Po 1989 roku, już w wolnej Polsce, był doradcą ministrów kultury. Od tego roku pełni społecznie funkcję Pełnomocnika Prezydenta Wrocławia ds. Ochrony Dziedzictwa  Kulturowego, co wpisuje się w jego pasję do działań prospołecznych.

To właśnie działaniom i  historii samorządu szkolnego poświęcił większość czasu podczas piątkowego spotkania. Opowiedział nam, jak rodził się (nie bez przeszkód) samorząd IX Liceum w trudnym czasie po stanie wojennym, kiedy władze nie były przychylne jakimkolwiek przejawom autonomii obywateli. Historię tę okrasił anegdotami z życia szkoły, które pozwoliły uczniom poczuć atmosferę „dziewiątki” z lat osiemdziesiątych. Okazało się, że uczniowskie poczucie humoru i figle płatane nauczycielom niewiele się zmieniły przez ostatnie 40 lat.

Pan Paweł Skrzywanek namawiał uczniów do uczestnictwa we wszystkich formach samorządności i podkreślał fundamentalną rolę  wspólnego, oddolnego działania w życiu społecznym i politycznym krajów współczesnej Europy.  Spotkanie zakończyły pytania i rozmowy, które trwały nawet w czasie przerwy.

Dziękujemy za odwiedziny!